środa, 26 października 2016

Z tej radości, że wygrałam właśnie w jakimś  konkursie pięć opakowań makaronu i dwa słoiki sosu ( jupiii!!) - z rozmachem zamówiłam efik pościel z Winxami :-))) A niech sobie ma. W ogóle to w tym roku daję już sobie spokój z pościelą i prześcieradłami. Nam trzy zestawy kupiłam, ef dwa - wystarczy. Ciekawe na co teraz się przerzucę...ręczniki? Ma któraś bambuskowe? Fajne są? Bo ja mam tylko majty...i majty fajne :p.

I mi mąż taaakie fajowe pudełeczka zrobił na całe dno dno szafy. Butki będę trzymać, tylko je jeszcze okleimy czymś. Pudełka, znaczy. Ot, takie diy wieczorne.

wtorek, 25 października 2016

Wracając z przedszkola nieopatrznie obiecałam ef, że pójdziemy przez park. W parku nieczynna fontanna, bajkowo posypane liśćmi alejki, no i ten plac zabaw... Ok, myślę sobie, słońce świeci, fajnie jest - niech dzieć poszaleje, ja tu sobie przycupnę.

Równocześnie z nami na  puściuteńki plac weszły dwie przedszkolne grupy. Czterdziestka dzieciaków wrzeszczących, piszczących, ganiających - w sekundę zmieniły klimat miejsca na mniej, znacznie mniej urokliwy.

- Ef, popatrz, ile tu dzieci przyszło, może my sobie jednak darujemy ten plac dzisiaj, co? Nie znasz tu nikogo... - brnę z nadzieją.

- Ale jakie to ma znaczenie?? - odkrzykuje z oddali moja córka.

I tyle ją widziałam. Pojawiła się po godzinie, gdy dzieci zbierały się do odejścia. Dobrze, że czuwałam, bo pewnie ustawiłaby się w parze z kimś i poszła do przedszkola...jakiegoś. Mało brakowało ;p.

poniedziałek, 24 października 2016

Weekend upłynął nam pod hasłem nicnierobienia i jak rany, cudnie było :-) Chociaż wykańczanie mieszkania ciągle w lesie, głęboko, głęboko. Jakby mi ktoś karnisz przywiózł, tobym w końcu firanę zamówiła...jakąś! Panelową chciałam, ale kiedy mi pan pięknie podliczył na osiemset złotych - dałam spokój. Będzie zwykła, zwiewna. Żadnych tam marszczeń srarszczeń, zasłon ani innych dzyndzelków. Ale firanę chcę mieć, bo mi łyso w pokoju ciągle, doszłam do wniosku po dziesięciu miesiącach ;p.

W sobotę pojechaliśmy do mojego ulubionego D. za butkami dla ef sie porozglądać. 500 plus wychodzi uszami - na ten przykład - buty weźmy. Rok temu i wcześniej - kupowałam ef zimowe butały w granicach 80-120 zł. Teraz oczom nie wierzyliśmy - ceny wzrosły prawie dwukrotnie i butki dla dzieci ( żadne tam bartki ani nic) kosztują tyle, co dla dorosłych. Oburzona jestem na tę jawną niesprawiedliwość. Poprzymierzaliśmy więc...i kupiliśmy w necie.

Potem akcja kasztany. Wchodzimy do  pierwszej z brzegupiekarni i ja:

- dzień dobry, poproszę dróżdżówkę jakąś..

- przykro mi, nie mamy już drożdżówek.

- a nie ma pani przypadkiem jednorazówki jakiejś? Bo ta drożdżówka miała być tylko pretekstem. Potrzebujemy worka na kasztany :-)))

- proszę bardzo, oto woreczek. Tylko nie wyzbierajcie mi wszystkich.

- postaramy się, ale będzie ciężko :-))

Nazbieralismy tego od groma i znowu radocha w domu, bo przecież.

A ja znalazłam sklepik z kadzidełkami, olejkami i różnościami prezentowymi. Mnóstwo erotycznych gadżetów tam było, ale zanim załapałam gdzie jestem - już te kadzidełka zobaczyłam,  już pan mi objaśniał które które, więc musiałam. Teraz pachnie mi cudnie w domu prawdziwą wanilią, a ja tam jeszcze wrócę na pewno. Chociaż może już bez dziecka, bo te gadżety to jednak nie dla dziecięcych ocząt raczej przeznaczone :-)

Dziś efik w przedszkolu, trochę kaszląca, trochę smarkająca, ale ogólnie ok. Obiad mam, pranie zrobione, prasowanie czeka już tydzień, ale poczeka jeszcze jeden dzień. A ja korzystam ze słońca i sobie na spacer idę. I kto wie..może garnek kupię jakiś. Albo pościel dla ef zamówię. Z czarodziejkami Winx. ufff.

 

czwartek, 20 października 2016

Odbieram ef z przedszkola.

- Mamo, a kupimy świeżaka?

- Cooo?

-Czy kupimy świeżaka z gangu. Pluszaka takiego, z B.

- Ale ef, ty nie lubisz pluszaków takich.

- Wiem, ale inne dzieci mają i przynoszą do przedszkola.

- A ty nie będziesz miała. I nie przyniesiesz. Tych maskotek się nie kupuje tylko dostaje za zrobione zakupy. Dużo zakupów. My musielibyśmy sto lat kupować mleko, masło i owoce w tym sklepie. Ja już nie wiem, czy te dzieci mają się czym chwalić, zakupami w Biedrze - psioczę pod nosem.

Ale akcja jest. Dzieciaki nakręcone, wystarczy. Widzę te maskotki wszędzie - na spacerze, w przedszkolu, w kościele nawet! Dzieci maszerują z dumnymi minami zdobywców; irytuje mnie ta moda na kurzołapy, bo żadnego  w tym sensu nie mogę się dopatrzyć. Rywalizacja, bo mieć świeżaka, to wielkie łał. Już nie smartfon, tablet, cholerawieco. Świeżak. No błagam.

I jeszcze tłumaczyć muszę, choć najchętniej powiedziałabym jasno i dobitnie, co o tym myślę. Tylko że to niepedagogiczne jest.

 - Mamo, a jedna dziewczynka mówiła w przedszkolu, że ona ma TELEFON prawdziwy.

- A spytałaś jej, czy zna literki? - znowu czuję, że wybuchnę niebawem.

No i tak nam mija. Nowe doświadczenia w zetknięciu z innym światem, spostrzeżenia, opinie. Często nie wiem, jak reagować i zwycięża złość na ten świat, który ośmiela się moje dziecko wciągać. Przydałby mi się jakiś podręcznik z mądrymi odpowiedziami....albo super niania od konwersacji.

Zrobiłyśmy sobie dziś z ef wolne; takie ze spaniem do dziewiątej i plątaniem się w piżamach do dwunastej. Na dworze szaro,  zimno i ponuro, a wczoraj tak strasznie nas zlało w drodze do przedszkola, że szkoda gadać.  Wróciłam do domu i wirowałam kurtałę. Drapie nas w gardłach, efik posmarkuje i stwierdziłam, że przez dwa najbliższe dni placówke odpuszczamy. Prawie dwa tygodnie chodziła :p. Radość była, bo przedszkole  co prawda super, ale najfajniej z mamą...uf.

Nie umiem się odnaleźć.

Myślałam, że kiedy ef pójdzie do przedszkola - po powrocie powinniśmy jej poświęcić maksimum uwagi, żeby zrekompensować te godziny bez rodziców. Zauważam jednak, że ona coraz bardziej ( jakby można było jeszcze bardziej :p) zżywa się z nami. I nie wiem, czy nie trzeba jej jakoś...odstawić? To ponad moje siły, nie umiem nie przytulać, nie zainteresować się, nie zagadać. Serce mi podpowiada, że piszę bzdury, a rozum..rozum jest oburzony, że wpadam na taki głupi pomysł, no bo jakże tak...

Adaptacja przedszkolna bez zmian, uparte to moje dziecię i rozstania przebiegają ciągle ze szlochami. Niewielkimi, ale jednak. Na mnie już to nie działa, już się uodporniłam, bo kiedy oglądam przedszkolne zdjęcia - widzę smutną buzię, ale widzę też, że tańczy, rysuje, bawi się i je razem innymi i czynnie uczestniczy w zajęciach. Wiedzą i tymi wszystkimi wierszyko-piosenko-hasłami - zaskakuje nas codziennie, bo codziennie coś. Fajne to takie; mamrocze, że do przedszkola nie chce, ale jednocześnie skacze, śpiewa i buzia jej się nie zamyka.

Za to z rąk mi nie schodzi, wszystko z mamą. Milion razy musimy zapewniać, że kochamy, że nie zostawimy. Może to właśnie cena za?

Męczy mnie to przedszkolowanie, serio. Człowiek tyle lat spędził w szkołach, a teraz się okazuje, że od nowa wszystko... co za życie.

 

piątek, 14 października 2016

moja ulubiona metoda aktywizująca :p

Aleee...

Gdybyście mieli ( albo chcieli, bo ja mogę, ale jeszcze nie wiem, czy chcę, inicjatywę doceniam) zrobić coś dla dzieciaków przedszkolnych, zorganizować im 15-20 minut z przedszkolnego dnia, to...no właśnie.  Jakaś mama z babcią przyniosły dżemy i jesienne wytwory do degustacji, inna planuje przebrać się za królewnę i przeczytać bajkę o Śnieżce, jeszcze inna przebiera się za wiewiórę ( ale nie wiem po co). Ja wcale nie muszę...jednak chodzi mi to po głowie, no i jak sobie wyobrażę radochę  efs, gdy tak wparowuję na zajęcia...Fajnie by było ;-)

Tylko pomysłu mi trzeba, więc może mamy najmilsze  - działy się takie rzeczy w waszych przedszkolach i mnie poratujecie jakimś czymś? Czy mam sobie dać spokój i nie wyrywać się przed szereg??

czwartek, 13 października 2016

Jakiś czas temu zapisałam ef do biblioteki. Osobna sala, ze stolikami, zabawkami i...półkami najróżniejszych książek. Drzwi do magii otwarte na oścież; zazwyczaj przepadamy tam na co najmniej półtorej godziny. Pozwalam córce samej wybierać dla siebie książki; czytam jej streszczenia, oglądamy obrazki, decydujemy, odkładamy, znowu wracamy...

Od baśni i wierszy przeszłyśmy do książek z fabułą.

Jest seria o przygodach Martynki, jest Delfina i jej magiczne baletki, są przygody przyjaciółek - Zuzy, Eli i Jaśminy w Magicznym Królestwie. Jest Emilka, która marzy o zostaniu projektantką mody i Aurelia, księżniczka amazonek. Franklin oglądany  rok temu z milion razy - wciąż budzi żywe zainteresowanie, tym razem w wersji książkowej. Jest też moja lektura ze szkolnych lat o niezbyt sympatycznej Kasi, która trochę szokuje, bo Ef wielce zdziwiona odkryciem, że główni bohaterowie nie zawsze bywają sympatyczni.(Oto jest Kasia). Mnóstwo tych książek przewija się przez nasze ręce, czasem mam wrażenie, że mijają bez echa, ale nie. Po czasie okazuje się, że coś jednak zostaje w tym małym łebku. Jakaś myśl, spostrzeżenie, własne przemyślenie czy rzucony w biegu a zbijający z nóg komentarz.

Czytamy codziennie, czasem ja, czasami tatin. Czytaliśmy jej od zawsze, ale teraz to niejako nasz obowiązek. Nie ma opcji, żebyśmy opuścili wieczorne czytanie, dzieć  pilnuje tego niesamowicie i te dwadzieścia, trzydzieści minut - musi być.

- Mamo...przeczytajmy, co ta kasia dzisiaj wykombinowała - słyszę, a w głębi serca - cieszę się ogromnie.

Każde dziecko powinno mieć taką możliwość. Taki pokarm dla duszy zapewniony. I każdy, każdy rodzic powinien zrozumieć, jakie to ważne jest.

 

 

 

poniedziałek, 10 października 2016

Kupiliśmy kolczyki :-)

Złote, z zapięciem angielskim. Kwiatuszki takie cyrkoniowe.

Przez te dwa miesiące noszenia kolczyków ze stali chirurgicznej - nie miałyśmy żadnych problemów. Dbałyśmy o uszka, kręciłyśmy i psikały octeniseptem dwa razy dziennie. To wystarczyło. Nie było opuchlizny ani innych niespodzianek, ku mojej rozhisteryzowanej uldze.

Był natomiast ryk przy zmianie :-) ooo, jaki ryk był, niewiadomo dlaczego. (tu info dla planujących kłucie - kolczyki ze stali chirurgicznej zdejmuje się  strasznie ciężko. Śrubka jest tak zamocowana, że naprawdę mocno trzeba pociągnąć. I nie śrubkę, a pręcik kolczyka. Mąż to obczaił po iluś tam próbach, bo jeśli chodzi o ucho - zdejmowanie kolczyka nie boli, zakładania nowego to sekunda i też nie boli.

W każdym razie - już jesteśmy po. Ef dumna jak paw - poszła do przedszkola.

Tak tak, do PRZEDSZKOLA!

Zmiany? Dzieci leżakują, uf. A te, które nie leżakują - oglądają bajki. Podobno są zachwycone....

no cóż. zobaczymy.

Jeśli o mnie chodzi - jestem zachwycona ciszą, spokojem, ciepłą kawą. Czystością w mieszkaniu, obiadem w lodówce. Perspektywą spaceruuuu! A potem - idziemy z efikiem do biblio, bo jej się lektury skończyły i żałość wielka.

...

Dziś mija siedem lat odkąd powiedzieliśmy sobie "tak". Imprezować zaczęliśmy wczoraj bezkonkurencyjną, uroczystą kolacją we...troje?, do której nie przyłożyłam ręki :-) Ef popijała herbatkę malinową z lampki do wina i zajadaliśmy pyszności przepyszne takie...Dobrze jest.

czwartek, 06 października 2016

Ef zachorowała na tę masę, magia telewizyjnych reklam.  Natknęłam się na nią w biedrze, to kupiłam. Cena wprawdzie jak za kolejny syropek, ale wymarzonego glutka do kąpieli nie dostała, niech więc ma glutek do tłamszenia. Jakby nam glutów było mało.

Mnie zniesmacza, bo kompletnie nie rozumiem, jak się tym bawić. Efik chodzi po ścianach ze szczęścia i nie wypuszcza zabawki z rąk. Różnica pokoleń?

Ale to ohydne jest - twierdza dorosły.

Ale Mamo, to najpiękniejsza zabawa na świecie - wrzeszczy podekscytowane dziecko.

Jak w temacie.

Wstajemy, oporządzamy się, inhalujemy (albo nie), zakraplamy i pół dnia siedzimy nad lego. Co mi przypomina, że na horyzoncie jawi się ten czas, kiedy mikołaj, święta, urodziny i pewnie jakiś zestaw pasowałoby dokupić. Jak to się dzieje, że tych klocków zawsze mało? Apokalipsa. Ef ma takie fazy - czasem przez miesiąc nie zajrzy, a potem wyciąga i przez trzy, cztery dni - od rana do wieczora, dosłownie. Siedzi w swoim pokoju i od czasu tylko przybiega pokazać, co wymyśliła.

No i teraz właśnie tak mam, klockowo.

Katar i kaszel też mamy. Ostatnia morfologia wyszła ok, crp w normie, więc stanu zapalnego już nie ma (też macie dzieci, które same chcą mieć pobieraną krew? I to z żyły, żaden tam paluszek, jak pani proponowała. My z mężem bliscy omdlenia, a ta siedzi i z ciekawością się wpatruje w...uf). Zmieniono nam krople do nosa i jak nie minie  ten katar do dziesięciu dni - idziemy robić wymaz i dowiedzieć się, co to za bakcyl. Szkoda, że ponad miesiąc trzeba faszerować dziecko paskudztwami, żeby ten wymaz zrobić. Ale może minie i nie będzie potrzebny? Się okaże. Syropy też odstawiliśmy, została witamina c.

Jak ja nie cierpię o chorobach pisać, mówić, myśleć.

Na razie pierdyliard razy dziennie słyszę - kiedy już do przedszkola wreszcie pójdę?

Może w poniedziałek?  - czekam z nadzieją. Odprowadzę, zostawię i idę na spacer. Niech sobie leje, wieje, żabami bije. Będę szła!

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 64
O autorze
Tagi
Blogi